Kulturní zařízení Kadaň - proti nástrahám všednosti
.
............
právě se nacházíte › úvodní strana Galerie Josefa Lieslera › Výstava ›

Česká grafika 2. pol. 20. století

Výstava
Galerie Josefa Lieslera ˆ mapa začátek: čtvrtek - 03. duben 2014 od 17:00 hod. * konec: úterý - 29. duben 2014 do 17:00 hod.
Vstupné: zdarma

Galerie Josefa Lieslera spolu se Severočeskou galerií výtvarného umění v Litoměřicích srdečně zvou na výstavu grafických prací tří umělců – Jiřího Balcara, Zde ňka Chotěnovského a Jana Koblasy. Vystavované grafické listy jmenovaní autoři vytvořili v letech 1965 až 1968, uvedou nás tedy do doby z výtvarného hlediska velmi plodné a inspirativní. Společným jmenovatelem vystavených grafik je figurální tvorba. Všechny uvedené autory spojuje i živý zájem o společnost.

Jiří Balcar je jeden z nejvýznamnějších autorů konce 50. a 60. let. Narodil se roku 1929, vystudoval dějiny umění na FF UK a typografii na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru Františka Tichého a Františka Muziky. Balcar byl jedním z průkopníků české poválečné abstrakce. V roce 1964 pobýval na stáži v USA a po návratu byl první, kdo se u nás začal věnovat pop-artu. V Balcarově tvorbě se setkáváme s každodenností i se svátečními chvílemi společenského života. Jeho výpovědi jsou o výhodách, ale i o nástrahách civilizace, nalezneme u něj i pocit odcizenosti a absurdity. Autor často využívá prvky lettrismu. Balcar je na výstavě zastoupen grafikami z let 1965 až 1968, které nám zpřítom ňují rodinnou sešlost, pracovní poradu, ale i čekající na stanici metra v New Yorku. Kromě volné tvorby se Balcar věnoval i knižní grafice, ilustracím a návrhům plakátů, jeho přínos v těchto oblastech je zásadní. Autor bohužel předčasně zemřel roku 1968.

Zdeněk Chotěnovský se narodil roku 1926, vystudoval užitou grafiku a malbu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru Františka Muziky. Chotěnovský působil jako malíř, grafik a scénograf. Tak jako Balcar i Chotěnovský se věnoval ilustracím a návrhům plakátů, plakáty tvořil i bez zakázky, z potřeby vyjádřit se ke společenskému dění. Hlavním vyjadřovacím prostředkem jeho tvorby byla řeč tvarů, výrazová zkratka, kresebnost, barva, jeho velkým tématem byla žena a ženský akt. Na kada ňské výstavě je zastoupen třemi akty z roku 1965. Chotěnovský zemřel roku 1993.

Třetím prezentovaným autorem je Jan Koblasa, zakladatel českého poválečného umění. Koblasa se narodil v roce 1932 a z naší trojice autorů je jediný žijící. Koblasa vystudoval sochařství na AVU, krátce studoval i scénografii. Již v mládí se projevoval jako všestranně nadaný umělec, kromě sochařství a dalších výtvarných technik se věnoval i literární tvorbě, také skládal libreta k baletům, za která získal několik ocenění. Koblasa je především sochař, ale i jeho grafická tvorba je velmi vytříbená a naplněná obecně lidským i osobním poselstvím. Ve své tvorbě usiluje o pochopení, vyjádření toho, co je pod povrchem, co je podstatné. Na kada ňské výstavě je představena část Koblasova cyklu Apokalypsa, novozákonní příběh, který autor vytvořil podle kreseb v letech 1966–1968. Celý soubor čítá 23 listů provedených technikou leptu s akvatintou.

Všechny vystavené práce jsou ze sbírek Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích.

Zdeněk Chotěnovský, Akt s růžovými vlasy

Jan Koblasa, Apokalypsis XIX - Bílý ků ň (věrný a pravdivý, ostrý meč v ústech)

Jan Koblasa, Apokalypsis III - Slib bílého oděvu, chrámového sloupu, večeře na trůnu

Jiří Balcar, Co koukáte?

Jiří Balcar, Situace

Za spolupráci děkujeme Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích (http://www.galerie-ltm.cz/).

Jak se k nám dostanete?


Zobrazit místo Kultura a sport v Kadani na větší mapě
Dnes je: 22. 01. 2017

Kalendář akcí

« leden - 2017 »
PO ÚT ST ČT PA SO NE
..................1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031... ... ... ... ...
Sportovec roku 2016
U3V
U3V
INSTAGRAM
Kultura v Kadani
Městské muzeum v Kadani
Městské muzeum v Kadani
Městská knihovna Kadaň
Městská knihovna Kadaň
Víceúčelová sportovní hala Kadaň
Galerie Josefa Lieslera
Františkánský klášter
Královské město Kadaň
Virtuální prohlídka náměstí
Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska
Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska
Kultura Klášterec
fotokroužek08
Pronájem osvětlovací a zvukové techniky
Panoramatická prohlídka Kadaně

KZK je partnerem

Nábřeží Maxipsa Fíka
Smetanovy sady
Löschnerovo náměstí
Kulturní památka čp. 7
i-kadan.cz
ROCKFEST VYSMÁTÉ LÉTO
Do neznáma
DÁMSKÝ KLUB
ŠACHOVÝ KLUB

Kulturu v Kadani významně sponzorují:

ČEPS a.s.
ČEZ a.s.
KT Kadaň
PC verze | MOBILNÍ verze
Oficiální stránky KZK * Provozovatel: Kulturní zařízení Kadaň * Administrátor
© 2008 - 2017 Kulturní zařízení Kadaň, p.o. * design a tvorba stránek Blig s.r.o. .