Kulturní zařízení Kadaň - proti nástrahám všednosti
.
............
právě se nacházíte › úvodní strana Galerie Josefa Lieslera › Výstava ›

Česká grafika 2. pol. 20. století

Výstava
Galerie Josefa Lieslera ˆ mapa začátek: čtvrtek - 03. duben 2014 od 17:00 hod. * konec: úterý - 29. duben 2014 do 17:00 hod.
Vstupné: zdarma

Galerie Josefa Lieslera spolu se Severočeskou galerií výtvarného umění v Litoměřicích srdečně zvou na výstavu grafických prací tří umělců – Jiřího Balcara, Zde ňka Chotěnovského a Jana Koblasy. Vystavované grafické listy jmenovaní autoři vytvořili v letech 1965 až 1968, uvedou nás tedy do doby z výtvarného hlediska velmi plodné a inspirativní. Společným jmenovatelem vystavených grafik je figurální tvorba. Všechny uvedené autory spojuje i živý zájem o společnost.

Jiří Balcar je jeden z nejvýznamnějších autorů konce 50. a 60. let. Narodil se roku 1929, vystudoval dějiny umění na FF UK a typografii na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru Františka Tichého a Františka Muziky. Balcar byl jedním z průkopníků české poválečné abstrakce. V roce 1964 pobýval na stáži v USA a po návratu byl první, kdo se u nás začal věnovat pop-artu. V Balcarově tvorbě se setkáváme s každodenností i se svátečními chvílemi společenského života. Jeho výpovědi jsou o výhodách, ale i o nástrahách civilizace, nalezneme u něj i pocit odcizenosti a absurdity. Autor často využívá prvky lettrismu. Balcar je na výstavě zastoupen grafikami z let 1965 až 1968, které nám zpřítom ňují rodinnou sešlost, pracovní poradu, ale i čekající na stanici metra v New Yorku. Kromě volné tvorby se Balcar věnoval i knižní grafice, ilustracím a návrhům plakátů, jeho přínos v těchto oblastech je zásadní. Autor bohužel předčasně zemřel roku 1968.

Zdeněk Chotěnovský se narodil roku 1926, vystudoval užitou grafiku a malbu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru Františka Muziky. Chotěnovský působil jako malíř, grafik a scénograf. Tak jako Balcar i Chotěnovský se věnoval ilustracím a návrhům plakátů, plakáty tvořil i bez zakázky, z potřeby vyjádřit se ke společenskému dění. Hlavním vyjadřovacím prostředkem jeho tvorby byla řeč tvarů, výrazová zkratka, kresebnost, barva, jeho velkým tématem byla žena a ženský akt. Na kada ňské výstavě je zastoupen třemi akty z roku 1965. Chotěnovský zemřel roku 1993.

Třetím prezentovaným autorem je Jan Koblasa, zakladatel českého poválečného umění. Koblasa se narodil v roce 1932 a z naší trojice autorů je jediný žijící. Koblasa vystudoval sochařství na AVU, krátce studoval i scénografii. Již v mládí se projevoval jako všestranně nadaný umělec, kromě sochařství a dalších výtvarných technik se věnoval i literární tvorbě, také skládal libreta k baletům, za která získal několik ocenění. Koblasa je především sochař, ale i jeho grafická tvorba je velmi vytříbená a naplněná obecně lidským i osobním poselstvím. Ve své tvorbě usiluje o pochopení, vyjádření toho, co je pod povrchem, co je podstatné. Na kada ňské výstavě je představena část Koblasova cyklu Apokalypsa, novozákonní příběh, který autor vytvořil podle kreseb v letech 1966–1968. Celý soubor čítá 23 listů provedených technikou leptu s akvatintou.

Všechny vystavené práce jsou ze sbírek Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích.

Zdeněk Chotěnovský, Akt s růžovými vlasy

Jan Koblasa, Apokalypsis XIX - Bílý ků ň (věrný a pravdivý, ostrý meč v ústech)

Jan Koblasa, Apokalypsis III - Slib bílého oděvu, chrámového sloupu, večeře na trůnu

Jiří Balcar, Co koukáte?

Jiří Balcar, Situace

Za spolupráci děkujeme Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích (http://www.galerie-ltm.cz/).

Jak se k nám dostanete?


Zobrazit místo Kultura a sport v Kadani na větší mapě
Dnes je: 21. 05. 2018

Kalendář akcí

« květen - 2018 »
PO ÚT ST ČT PA SO NE
...123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031... ... ...
Františkánská konference
ROZPOČET A STŘEDNĚDOBÝ VÝHLED PŘÍSPĚVKOVÉ ORGANIZACE
Příměstské Tábory
U3V - 1. semestr
Informační centrum
Informační centrum
INSTAGRAM
Kultura v Kadani
Městské muzeum v Kadani
Městské muzeum v Kadani
Městská knihovna Kadaň
Městská knihovna Kadaň
Víceúčelová sportovní hala Kadaň
Galerie Josefa Lieslera
Františkánský klášter
PŘIHLÁŠKA NA STÁNKOVÝ PRODEJ
Královské město Kadaň
Virtuální prohlídka náměstí
Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska
Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska
Kultura Klášterec
fotokroužek08
Pronájem osvětlovací a zvukové techniky
Panoramatická prohlídka Kadaně
Kudy z nudy

KZK je partnerem

Nábřeží Maxipsa Fíka
Smetanovy sady
Löschnerovo náměstí
Kulturní památka čp. 7
i-kadan.cz
ROCKFEST VYSMÁTÉ LÉTO
Do neznáma
DÁMSKÝ KLUB
ŠACHOVÝ KLUB

Kulturu v Kadani významně sponzorují:

ČEPS a.s.
ČEZ a.s.
KT Kadaň
PC verze | MOBILNÍ verze
Oficiální stránky KZK * Provozovatel: Kulturní zařízení Kadaň * Administrátor
© 2008 - 2018 Kulturní zařízení Kadaň, p.o. * design a tvorba stránek Blig s.r.o. .