Kulturní zařízení Kadaň - proti nástrahám všednosti
.
............
právě se nacházíte › úvodní strana Galerie Josefa Lieslera › Výstava ›

Ubrusy a pohádky

Výstava
Galerie Josefa Lieslera ˆ mapa začátek: pátek - 20. leden 2017 od 09:46 hod. * konec: neděle - 05. březen 2017 do 22:00 hod.
Vstupné: 0

Vstupné: ZDARMA

trvání výstavy: 20. 1. - 1. 3.

POZOR! VÝSTAVA BUDE PŘEDČASNĚ UKONČENA 1. BŘEZNA!

Přijely k nám až z Brna, vyznají se v šití a vyšívání a první výstava v tomto roce je tak díky nim opravdu unikátní.

Vendula Chalánková vytváří výšivky k tradičním pohádkám jako je O Červené Karkulce, Perníková chaloupka, O veliké řepě, O Smolíčkovi, Hrnečku vař nebo O Koblížkovi. Známe je všichni, ale zde je vidíte v novém kabátu – vyšít jednu pohádkovou situaci Vendule často zabere i týden práce. Stejně jako výsledek její práce i celý postup je opravdu jedinečný – papír nebo látky, které používá, totiž často existují pouze v jediném kuse. Její pohádkové postavy jsou zároveň jednoduché i líbezné, a kombinace těchto dvou baví nejenom děti, ale i dospělé. V dnešní době je návrat k těmto tradičním pohádkám z našeho dětství velmi důležitý. Děti je totiž už mnohdy neznají a navíc tyto pohádkové knihy většinou nevycházejí v novém zpracování. Na výstavě můžete vidět nejen originály výšivek, ale i výsledné publikované knihy, které si můžete prolistovat a pokud se Vám zalíbí natolik, že byste je chtěli mít na nočním stolku, tak i zakoupit. Pro ty z vás, kteří mají rádi příběhy ukryté za věcmi, určitě bude zajímavé zjištění, že na některé z výšivek jsou použity zbytky látek, ze kterých šila maminka Vendule kalhoty a košile.

Vendula Chalánková patří v současnosti mezi nejvýraznější české výtvarnice. Rozptyl témat a technik, kterými se zabývá, je nevídaně široký od šperků přes malbu, kresbu, performance, hračky až po instalaci. Její práce často vyvolávají úsměv, i když by se spíš dalo říct, že se jedná o černý humor. Autorka se ovšem nesnaží témata uměle vyhledávat, ale vychází z vlastního života a zážitků. Autorka žije střídavě v Troubkách nad Bečvou a v Brně. V roce 2006 absolvovala Fakultu výtvarných umění v Brně, Ateliér environmentu u Vladimíra Merty a Mariana Pally. První samostatnou výstavu měla v roce 2001 v brněnském Kabinetu múz. Dosud její díla hostily galerie u nás, na Slovensku, v Německu, Maďarsku, Anglii, Bosně a Hercegovině, Chorvatsku a v Japonsku. V roce 2006 získala Cenu Nadání Hlávkových a v roce 2009 ocenění Zlatá stuha za knihu O Červené Karkulce. Je zastoupena ve sbírce Národní galerie, Moravské galerii, sbírce Marek, v Galerii výtvarného umění v Chebu, Muzeu umění Olomouc a Museum für Angewandte Kunst ve Vídni.

Druhá vystavující umělkyně, Daniela Mikulášková, je žena se silným vztahem k rodině. V této souvislosti také vznikla série obrazů „Ubrusy“, které tvoří od roku 2010. Podkladem pro její obrazy se totiž staly skutečně ubrusy po její babičce, na které autorka přidává nové vrstvy příběhů a vrství tak na příběhy předešlé příběhy úplně nové. Domácnost je místo pospolitosti, každodennosti, klidu i střetů, místo rozlitých polévek, umaštěných koleček, vrstev různých barev a vůní. V nepodstatné řadě jde jen o to, kolik pozornosti člověk věnuje očima podložce – ubrusu, když tiše žvýká, mlaská a polyká potravu, někdy v harmonii, kdy jídlo začíná společným poděkováním, někdy tísnivým mlčením, kdy nelze sousto téměř polknout, stejně sklopené oči, stále stejný sklon hlavy a ubrus…v tomto momentu vzniká vztah.

Daniela k tomu říká: „V současné době jeden po druhém vytahuji z komody a spotřebovávám je napínáním na rám. Můj vztah k starému ubrusu zaniká, tvořím nový…“Vše vzniká doma, často u TV, často při vaření, často při čekání na někoho, někdy si je bere i s sebou na výlety. A tak se Ubrusy stávají takovým deníkem na cestách, který je ojedinělý nejen svým původem a použitou technikou, ale také místem, na kterém vzniká.

Daniela Mikulášková studovala v letech 1992 až 1998 na Filosofické a Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci obory česká filologie a výtvarná výchova a poté magisterské studium na Fakultě výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně v Ateliéru environmentu u Vladimíra Merty. V roce 2008 získala 1. místo v soutěži mladých umělců do 35 let JungART.

Jak se k nám dostanete?


Zobrazit místo Kultura a sport v Kadani na větší mapě
Dnes je: 22. 06. 2018

Kalendář akcí

« červen - 2018 »
PO ÚT ST ČT PA SO NE
............123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930...
Taneční pro mládež 2018
Taneční pro dospělé 2018
Františkánská konference
ROZPOČET A STŘEDNĚDOBÝ VÝHLED PŘÍSPĚVKOVÉ ORGANIZACE
Příměstské Tábory
U3V - 1. semestr
Informační centrum
Informační centrum
INSTAGRAM
Kultura v Kadani
Městské muzeum v Kadani
Městské muzeum v Kadani
Městská knihovna Kadaň
Městská knihovna Kadaň
Víceúčelová sportovní hala Kadaň
Galerie Josefa Lieslera
Františkánský klášter
PŘIHLÁŠKA NA STÁNKOVÝ PRODEJ
Královské město Kadaň
Virtuální prohlídka náměstí
Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska
Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska
Kultura Klášterec
fotokroužek08
Pronájem osvětlovací a zvukové techniky
Panoramatická prohlídka Kadaně
Kudy z nudy

KZK je partnerem

Nábřeží Maxipsa Fíka
Smetanovy sady
Löschnerovo náměstí
Kulturní památka čp. 7
i-kadan.cz
ROCKFEST VYSMÁTÉ LÉTO
Do neznáma
DÁMSKÝ KLUB
ŠACHOVÝ KLUB

Kulturu v Kadani významně sponzorují:

ČEPS a.s.
ČEZ a.s.
KT Kadaň
PC verze | MOBILNÍ verze
Oficiální stránky KZK * Provozovatel: Kulturní zařízení Kadaň * Administrátor
© 2008 - 2018 Kulturní zařízení Kadaň, p.o. * design a tvorba stránek Blig s.r.o. .