Kulturní zařízení Kadaň - proti nástrahám všednosti
.
............
právě se nacházíte › úvodní strana MUZEUM - Františkánský klášter › Kurzy / Přednášky / Konference

Kirwitzerův den

Kurzy / Přednášky / Konference
MUZEUM - Františkánský klášter ˆ mapa sobota - 22. říjen 2016 od 14:00 hod. Vložit do mého kalendáře 22-10-2016 14:00:00 22-10-2016 15:30:00 39 Kirwitzerův den - Kurzy / Přednášky / Konference Kadaň - MUZEUM - Františkánský klášter Kulturní zařízení Kadaň galerie@kultura-kadan.cz https://www.facebook.com/events/list?dialog=create false DD/MM/YYYY
Vstupné: 0,- Kč

Vstupné: ZDARMA

Kirwitzerův den je sérií popularizačních přednášek s vědeckou tématikou. Kadaňský rodák Václav Pantaleon Kirwitzer (1588-1626), jehož jméno zaštiťuje celou akci, byl astronomem a misionářem v jihovýchodní Asii.

Každý ročník Kirwitzerova dne se zabývá různými vědními obory doplněnými o cestopisné přednášky a přednášky s duchovním přesahem v souvislosti s významnými výročími. První ročník byl věnován teorii relativity a také třeba galaxiím nebo Číně, druhý ročník byl o jaderné energii, psychoanalýze, misijní činnosti, ale také o cimrmanologii. Ročník 2007 byl věnován mj. matematice, botanice, buddhismu či literatuře sci-fi, ročník 2008 např. Tunguzskému meteoritu, klonování či teleskopům, 2009 evoluci, překladům bible, Keplerovým zákonům, v roce 2010 se mluvilo zejména o dvou osobnostech z historie našeho města - Mikulášovi z Kadaně a Bohuslavu Hasištejnském z Lobkovic. V roce 2011 se mluvilo o medicíně starověkého Egypta či extrasolárních planetách a předloňský rok se zaměřil na kosmologii a Sámovu říši. V průběhu Kirwitzerových dní se svou přednáškou v Kadani vystoupili např. prof. Jan Palouš, prof. Stanislav Komárek, prof. Jaroslav Petr, prof. Eugen Strouhal, prof. Jan Sokol, prof. Petr Vopěnka, prof. Josef Krob, doc. Jan Kirschner, prof. Jaroslav Mokrý a mnozí další.

A kdo k nám zavítá letos?

15.00 - RNDr. Gunther Kletetschka, Ph.D.
Přednáška: Nebezpečí jiných dimenzí
V dětství jsem chtěl postavit čtyřrozměrnou krychli. Přišel jsem na to, že mohu použít projekce a sestrojit čtyřrozměrnou kostku projektovanou do našeho trojrozměrného světa. Přisel Matfyz, USA, NASA a já se dostal do Tunguzky na Sibiři, postaven otázce existence vyšších dimenzí a impaktu meteoritů. Co to je tmavá hmota? Tmavé nic, na které se nedá sáhnout. Nebo snad ano? Co to je atom a jak drží pohromadě? Základem jsou silné a slabé interakce, ale je tu problém - je porušena symetrie. Je Tunguzský impakt produktem porušení symetrie? Pokud ano, tak hmota existuje mimo náš prostor a můžeme si na ni sáhnout. Vždyť konec světa už jednou nastal, a to pro všechny megasavce. Je třeba se bát znovu? Stojí za tím nebezpečí z jiných dimenzí?

16.00 - doc. Ing. Vladimír Scholtz
Přednáška: Fyzika hudby a hudebních nástrojů
Hudba je umění, dá se říci, že dokonce nejabstraktnější forma umění. Mizí v okamžiku, ve kterém byla stvořena, a po většinu času ji lidé nebyli schopni uchovávat jinak než pamětí nebo nějakou formou notového zápisu. Ani notový zápis však nepředstavuje skutečný záznam hudby, je to pouze předpis pro její opětovné stvoření a úspěch závisí na zručnosti a vkusu interpreta. Vnímání hudby a její krásy je jedinečnou výsadou každého člověka, otázku jejího subjektivního vnímání ponecháme psychologii a pokusíme se popsat hudbu objektivně, z hlediska její tvorby na hudebních nástrojích a z hlediska hudební teorie, tedy nauce o tom, jak tvořit zvuky a souzvuky tak, aby to našemu uchu znělo libě.

17.00 - PhDr. Bronislav Ostřanský, Ph.D.
Přednáška: Islám českýma očima – dialog nebo míjení se
Proč islám vyvolává v ČR tolik emocí a čím je český odpor proti muslimům specifický? V čem naopak víceméně jen následujeme západní tendence? Je vůbec možné věcně odlišit kritiku islámu od islamofobie? Proč je kritická debata o islámu tolik potřebná – a přesto zde chybí? Je islamofobie nehezký výraz pro nehezký společenský jev, nebo naopak odsuzující označení, které má umlčet odpůrce islámu? Proč je v ČR nejvyšší procento lidí vyjadřujících averzi vůči muslimům z celé EU? Jak čeští politikové objevují a poznávají islám? Přednáška spojená s diskusí se pokusí odpovědět na tyto a podobné otázky – a případně též otevřít nová témata i okruhy.

18.00 - Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.
Přednáška: Mezinárodní rok světla: A budiž světlo
Světlo nás provází od narození do posledních dnů života. Pro většinu z nás je nejvýznamnějším zdrojem informací o našem okolí. Na přednášce se pokusíme odpovědětna některé základní otázky: Kde se světlo bere? Jeho zdrojem byl raný vesmír, později první hvězdy a dnes hvězdy a mlhoviny. Jak vzniká světlo v atomárním obalu? A co je to elektromagnetické pole? Proč vidíme právě světelné a nikoli jiné oblasti elektromagnetického spektra? Je vakuum, kterým se světlo šíří skutečně prázdné? Může světlo nějak měnit prostředí, kterým se šíří?

Kirwitzerovy dny vstupují do druhé dekády

Letos ve dnech 23. a 24. října 2015 se odehraje již 11. ročník Kirwitzerova dne - cyklu vědeckých přednášek pro veřejnost. Hlavní program se odehraje v sobotu odpoledne. V páteční podvečer přednesou své příspěvky talentovaní studenti U3V a středních škol. Vše se odehraje ve Františkánském klášteře.

V sobotu v  15 hod. nám RNDr. Gunther Kletetschka, Ph.D. představí, jaké nebezpečí nám hrozí z jiných dimenzí. Dr. Kletetschka chtěl už v dětství postavit čtyřrozměrnou krychli. Vystudoval matfyz, poté se dostal do USA, kde pro NASA připravoval přístroje marsovského vozítka Curiosity, luštil záhadu "putujících kamenů" v americké poušti a zkoumal meteority: v Bolívii, v Mexiku, v sibiřské Tunguzce  či v jezeře Čebarkul na Urale. A právě při těchto výzkumech začal řešit otázku existence vyšších dimenzí a tmavé hmoty. Hrozí nám konec světa?

Od 16 hod. promluví doc. Ing. Vladimír Scholtz o fyzice hudby. Vnímání hudby a její krásy je jedinečnou výsadou každého člověka, doc. Scholtz nám ovšem popíše hudbu objektivně, z hlediska její tvorby na hudebních nástrojích a z hlediska hudební teorie, tedy nauce o tom, jak tvořit zvuky a souzvuky tak, aby to našemu uchu znělo libě.

V 17 hod. vypukne přednáška na aktuální a třeskuté téma. PhDr. Bronislav Ostřanský, Ph.D. z Orientálního ústavu AV ČR se rozhodl vést přednášku o islámu směrem, který si zvolí posluchači. Ale základní otázky jsou jasné: Proč islám vyvolává v ČR tolik emocí a čím je český odpor proti muslimům specifický? Je vůbec možné věcně odlišit kritiku islámu od islamofobie? Proč je kritická debata o islámu tolik potřebná – a přesto zde chybí? Je islamofobie nehezký výraz pro nehezký společenský jev, nebo naopak odsuzující označení, které má umlčet odpůrce islámu? Proč je v ČR nejvyšší procento lidí vyjadřujících averzi vůči muslimům z celé EU? Jistě vás napadne deset dalších. Přijďte se zeptat.

Hlavní host letošního Kirwitzerova dne bude astronom Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. Jeho přednáška od 18 hod. nese název „A budiž světlo“ a je reakcí na letošní Mezinárodní den světla. A otázky, které budou během přednášky zodpovězeny, nám doslova vnesou světlo do mnoha oblastí vědění. Kde se světlo bere? Jak vzniká v atomárním obalu? A co je to elektromagnetické pole? Proč vidíme právě světelné a nikoli jiné oblasti elektromagnetického spektra? Je vakuum, kterým se světlo šíří skutečně prázdné? Může světlo nějak měnit prostředí, kterým se šíří?

Páteční program začne v 16 hod., přednášky budou ovšem dvacetiminutové a dozvíme se například, jestli je nedostatek vody opravdu globálním problémem lidstva, jaké vápenky a mramorové doly jsme měli v naší oblasti, jaké byly okolnosti objevu benzenového jádra a poslechneme si i pár zajímavých vokálních projevů v lidové hudbě i s výkladem.

Přijďte si poslechnout zajímavé přednášky, vstup v oba dny a ve všechny časy je zcela zdarma.

Jak se k nám dostanete?


Zobrazit místo Kultura a sport v Kadani na větší mapě
Dnes je: 02. 07. 2016

Kalendář akcí

« červenec - 2016 »
PO ÚT ST ČT PA SO NE
............123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
... ... ... ... ... ... ...
TANEČNÍ PRO DOSPĚLÉ 2016
Taneční pro mládež 2016
INSTAGRAM
Kultura v Kadani
Městské muzeum v Kadani
Městské muzeum v Kadani
Městská knihovna Kadaň
Městská knihovna Kadaň
Víceúčelová sportovní hala Kadaň
Galerie Josefa Lieslera
Františkánský klášter
Královské město Kadaň
Virtuální prohlídka náměstí
Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska
Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska
Kultura Klášterec
fotokroužek08
Pronájem osvětlovací a zvukové techniky
Panoramatická prohlídka Kadaně

KZK je partnerem

Nábřeží Maxipsa Fíka
Smetanovy sady
Löschnerovo náměstí
Kulturní památka čp. 7
i-kadan.cz
ROCKFEST VYSMÁTÉ LÉTO
Do neznáma
DÁMSKÝ KLUB
ŠACHOVÝ KLUB

Kulturu v Kadani významně sponzorují:

ČEPS a.s.
ČEZ a.s.
KT Kadaň
PC verze | MOBILNÍ verze
Oficiální stránky KZK * Provozovatel: Kulturní zařízení Kadaň * Administrátor
© 2008 - 2016 Kulturní zařízení Kadaň, p.o. * design a tvorba stránek Blig s.r.o. .