Kulturní zařízení Kadaň ve spolupráci s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem vyhlašují druhý semestr dalšího cyklu U3V.
Podrobnosti o kurzech i možnostech studia na telefonu 732 986 590 (Tereza Gvoždiáková) nebo 775 035 962 (Martin Šíl).
HISTORIE
I. Kořeny českého sklářství - 6. 2., 9.00-12.00 - PhDr. Eva Černá
Antická tradice a úloha klášterů pro šíření znalostí výroby skla. Produkce raně středověkých sklářských dílen - základní druhy a typy skleněných výrobků.
II. Příběh kryptografie 2 - 5. 3., 9.00-12.00 - Bc. Jindřich Domanja
Navazující kurz seznámí posluchače s tím, jak neustálý boj mezi kryptografy a kryptoanalytiky hýbal světovými dějinami. Zaměříme se na polyalfabetické šifry, zejména na Enigmu.
III. Gaius Julius Caesar - 4. 6., 9.00-12.00 - Mgr. Jiří Šlajsna
Sula či Marius. „Nový muž“ v politice. Pompeus a Crasus. Galie. Británie. Alea iacta est. Občanská válka. Pád Pompea Magna. Egyptská královna. Král a Řím. Březnové idy.
SPOLEČNOST A KULTURA
I. Tvůrčí psaní 2 - konstrukce příběhu - 13. 2., 9.00-12.00 - Bc. Renata Šindelářová
Jedná se o kurz vedený hravou formou a slouží především k rozvoji kreativity. Teorii příběhu si účastníci vyzkouší při několika praktických cvičeních, které vedou ke správné konstrukci beletristického i scénáristického díla. Dále se zaměřuje na správnou konstrukci scénáře a rozdíly mezi scénáristikou a beletrií.
II. Wikipedie - otevřená všem - 12. 3., 9.00-12.00 - Mgr. Jan Losenický (POZOR, koná se v Gymnáziu Kadaň)
Wikipedie letos v lednu oslavila 15 let své existence, během níž se stala zdaleka nejrozsáhlejší, ale kupodivu i nejkvalitnější globální encyklopedií, která v mnoha měřitelných měřítkách předčí všechny své papírové sourozence. Zároveň se stala více než jen zdrojem statických vědomostí, slouží totiž i jako jejich stále živé medium a zároveň jako kronika, v níž jsou zaznamenány všechny změny v čase. Že toto medium lze nejen užívat, ale i spoluvytvářet a hlavně jak, tomu bude věnován náš kurz.
III. Digitální fotografie 2 - 9. 4., 9.00-12.00 - Jan Kaška
Úvod do fotografických témat: portrét, pohyb, reportáž + praktický workshop.
IV. Interpretace výt. díla - 30. 4., 9.00-12.00 - Mgr. Pavlína Košťáková
Účastníci kurzu si vyzkouší nepoučenými a poučenými slovními interpretacemi vyložit vybrané výtvarné artefakty z doby 18. - 20. století. Zároveň se seznámí s podobou expresivních výkladů a jejich významem pro "prožívání" uměleckých děl. Kurz bude doplněn přednáškami o daných obrazech, autorech a historickém kontextu.
VĚDA A ZDRAVÍ
I. Astronomická expedice - 13. 5., 20.00-23.00 - RNDr. Pavel Pintr (POZOR, koná se v pátek)
Pozorování ve Františkánském klášteře pod reálnou hvězdnou oblohou, pozorování jasných planet, určení Polárky a základních souhvězdí. Pozorování Slunce a Měsíce.
II. Využití hub v léčbě nemocí - 19. 3., 9.00-12.00 - PaedDr. Jiří Roth
Historie léčení houbami. Houby mikroskopické. Houby makroskopické 1. Houby makroskopické 2. Jedovatí dvojníci. Gastronomické využití léčivých hub.
III. Srovnání zdravotnictví ČR a USA - 16. 4., 9.00-12.00 - MUDr. Patricie Kotalíková
Zdravotní systém v ČR je založen na solidaritě, přístup ke zdravotnímu pojištění mají všichni občané ČR. V USA tomu tak zdaleka není. V roce 2011 jsem se zúčastnila grantového projektu vlády USA a měla jsem možnost podrobněji se seznámit se zdravotním systémem USA právě v době probíhající Obamovy reformy zdravotnictví "Obama care".
IV. Co to je ta sociologie? - 7. 5., 9.00-12.00 - Mgr. Jiří Kopica
Přednáška představí základní termíny vědy o společnosti. Vyvrátí některé mýty a naopak ukáže posluchačům, proč je tato věda zajímavá a důležitá. Zároveň představí tzv. otce zakladatele. Popis jejich pohledů na společnost ukáže posluchačům, jak rozličná je realita z pohledu různých lidí. Vše samozřejmě v jednoduché a srozumitelné formě.
KADAŇSKO
I. Kadaň sportovní - 21. 5., 9.00-12.00 - Mgr. Jiří Kopica
V rámci přednášky budou posluchači seznámeni s nejstaršími kořeny sportu v Kadani. Budou představeni kadaňští sportovní průkopníci a také místa, kde se své vášni mohli oddávat.
II. Základy genealogie - 26. 3., 9.00-12.00 + 2. 4., 9.00-12.00 - Mgr. Michaela Balášová
Posluchači se seznámí se základy genealogické práce a s tím jak postupovat při tvorbě rodokmenu. V rámci kurzu budou představeny základní typy písemných pramenů, posluchači se dozvědí jak se v nich orientovat a kde je hledat. Součástí kurzu bude úvod do čtení dobových textů.
III. Krušné hory - hornická krajina - 23. 4., 9.00-12.00 - Josef Kořenský
Mostecká pánev, do které patří i Kadaňsko, je bohatým zdrojem hnědého uhlí. Jak sloje vznikaly a nabízí pánev i jiné zajímavosti než uhlí?
IV. Hudební osobnosti Kadaně - 28. 5., 9.00-12.00 - Bc. Martin Šíl
Seznamte se s nejvýraznějšími osobnostmi hudebního života našeho města. Od zajímavých hudebníků historie, kteří byli významní i v kontextu hudební Evropy, po osobnosti, které v Kadani působily v období po druhé světové válce až k současnosti. Potkáte se tak s lidmi jako Vojtěch Hrubý, Josef Řáha nebo Aleš Beránek.
