Kulturní zařízení Kadaň - proti nástrahám všednosti
.
C. K. Masopust
právě se nacházíte › úvodní strana Galerie Josefa Lieslera

Jitka Gavendová

Advent
Galerie Josefa Lieslera ˆ mapa začátek: čtvrtek - 13. červenec 2017 od 17:00 hod. * konec: neděle - 03. září 2017 do 23:00 hod.
Vstupné: 0

Vstupné: ZDARMA

trvání výstavy: 14. 7. - 3. 9.

Oblíbená kadaňská výtvarnice Jitka Gavendová (* 1946 Plzeň) se v současné tvorbě věnuje jak malbě, tak i kresbě. Velmi ráda obě techniky kombinuje. Své malby akrylem jen velmi vzácně nedoplní o plastický dekor, ať již papírový, nebo pastózní, kterým se snaží obohatit zobrazovaná témata o další rozměr. Námětově čerpá ze živé i tzv. neživé přírody. Zajímá se o barevnost a výtvarnou strukturu nejrůznějších hornin či skal, velkou láskou jsou pro ni také traviny a stromy. Rozumí se, že vedle podobných detailů nezůstávají stranou jejího zájmu ani celky krajinných scenérií v různých denních dobách nebo fázích roku. Kromě výše uvedených motivů doplňují paletu jejích námětů rovněž postavy a témata hudební a literární. Hudba, zvláště klasická (a v ní zejména díla J. S. Bacha či W. A. Mozarta), je totiž důležitou složkou jejího vnitřního světa. Ráda se dále věnuje tvorbě malovaného šperku, ale také návrhářství a velmi blízko má k typografii. Z mnoha realizovaných logotypů připomeňme např. logo této Galerie Josefa Lieslera či Kadaňských novin. Úspěch měly rovněž její návrhy na dekory pro porcelán. Zakázkovou tvorbu, které se věnuje nejvíce, zastupují vedle návrhářství a drobné grafiky zejména menší obrazy s portréty a historickými nebo přírodními motivy.

Aktuální výstava, uspořádaná v kadaňské Galerii Josefa Lieslera v letních měsících roku 2017, není bilanční, a neklade si tudíž za cíl poskytnout úplný obraz o díle Jitky Gavendové. Přesto jde o výpověď dostatečně charakteristickou, v níž se odráží proporcionalita témat její současné tvorby. Výstava se tím otevírá jak návštěvníkům, kteří autorčinu práci dobře znají a sledují, tak i těm, jež se s ní třeba setkávají poprvé. Převažuje malba odpovídající výše uvedeným inspiračním podnětům. Kresbu, jako druhý vrchol svého výtvarného vyjádření, představuje autorka v polyptychu, věnovaném Čtrnácti svatým Pomocníkům (1999), který pochází z rodinné sbírky a bezmála dvě desetiletí nebyl vystaven. Kromě kresby jako techniky práce tedy symbolicky zastupuje také starší produkci Jitky Gavendové, která se ale nestala její tvůrčí minulostí.

Jitka Gavendová vystudovala výtvarný obor na Střední průmyslové škole keramické v Karlových Varech (1961 – 1966) u akad. mal. Vlastimila Květenského (1930 – 1985), významného západočeského sochaře a keramika. Po studiích se věnovala propagační tvorbě v průmyslových podnicích na Chomutovsku. Se snahou dávat nejrůznějším vyčíslovaným výkonům poněkud lidštější podobu pro ně připravila řadu prezentací a výstav. Rozvíjela ale souběžně i vlastní volnou tvorbu. Do počátku 80. let náležela k prostředkům jejího výtvarného vyjadřování vedle malby a kresby také keramická plastika, poté na určitý čas převážily malované miniatury, od kterých přešla k malbám většího formátu. Od roku 1990 je výtvarnicí na volné noze.

Výstavy: Kadaň, Chomutov, Praha, Liberec, Český Krumlov, České Budějovice aj.

Práce: Česká republika, Slovensko, Německo, Francie, Velká Británie, USA, Španělsko, Polsko aj.

 

Jak se k nám dostanete?


Zobrazit místo Kultura a sport v Kadani na větší mapě
Dnes je: 22. 02. 2019

Kalendář akcí

« květen - 2018 »
PO ÚT ST ČT PA SO NE
...123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031... ... ...
Františkánská konference
ROZPOČET A STŘEDNĚDOBÝ VÝHLED PŘÍSPĚVKOVÉ ORGANIZACE
Příměstské Tábory
U3V - 1. semestr
Informační centrum
Informační centrum
INSTAGRAM
Kultura v Kadani
Městské muzeum v Kadani
Městské muzeum v Kadani
Městská knihovna Kadaň
Městská knihovna Kadaň
Víceúčelová sportovní hala Kadaň
Galerie Josefa Lieslera
Františkánský klášter
PŘIHLÁŠKA NA STÁNKOVÝ PRODEJ
Královské město Kadaň
Virtuální prohlídka náměstí
Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska
Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska
Kultura Klášterec
fotokroužek08
Pronájem osvětlovací a zvukové techniky
Panoramatická prohlídka Kadaně
Kudy z nudy

KZK je partnerem

Nábřeží Maxipsa Fíka
Smetanovy sady
Löschnerovo náměstí
Kulturní památka čp. 7
i-kadan.cz
ROCKFEST VYSMÁTÉ LÉTO
DÁMSKÝ KLUB
ŠACHOVÝ KLUB

Kulturu v Kadani významně sponzorují:

ČEPS a.s.
ČEZ a.s.
KT Kadaň
PC verze | MOBILNÍ verze
Oficiální stránky KZK * Provozovatel: Kulturní zařízení Kadaň * Administrátor
© 2008 - 2019 Kulturní zařízení Kadaň, p.o. * design a tvorba stránek Blig s.r.o.