Městské muzeum v Kadani - oficiální stránky
Mikulovická brána
Prohlídka města
Bašta
Radniční věž
Kadaňský hrad
Františkánský klášter
Domů
Novinky ARCHEOklub Výstavy Přednášky a akce Archiv Akce pro návštěvníky Pro školy Publikace Historie muzea Odkazy Kontakt
Domů » Novinky » Třísetletá socha sv. Jana Nepomuckého

Třísetletá socha sv. Jana Nepomuckého

Socha představuje klasickou podobu sv. Jana Nepomuckého, jak ji známe z mnohých vyobrazení oficiálního sochařství i lidové kultury, tedy v oděvu vyšehradského kanovníka. Charakterizuje ho kožešinová almuzie na rochetě - kratší suknici s krajkovým lemem - oblečené na kněžskou sutanu, sepnutou množstvím knoflíčků. Na hlavě má Jan posazen biret a v jeho rukou spočívá nejznámější symbol křesťanství - Kristus na kříži. Jistě si také povšimnete kovové větévky v pravé ruce - jde o palmovou ratolest, symbol mučednictví.

Podstavec sochy je zdoben několika nápisy, zčásti latinskými a zčásti neměckými, a erbem věnovatele, barona von Rietha. Kdysi jej dopl ňovaly kovové aplikace, avšak není známo, jakou měly podobu. Snad šlo o lucerny ve fromě hvězd, jako kdysi na Karlově mostě v Praze, odkud bylo Janovo mrtvé tělo v březnu 1393 shozeno do Vltavy poté, co byl umučen. Právě hvězdy se prý objevily kolem hlavy Janova mrtvého těla, které vyplavila řeka na břeh.

Chcete-li se dozvědět více, přijdte na výroční přednášku po názvem Kdo hledá zázrak..., který jsme si vypůjčili z nápisu na šelní stěně soklu pod svatojánskou sochou.

ˆ nahoru

Kalendář akcí

Dnes je:
pátek - 22. červen 2018
« červen - 2018 »
PO ÚT ST ČT PA SO NE
............123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930...

Připravované výstavy
a přednášky

Již připravujeme výstavy a přednášky ...
Oficiální stránky Městského muzea v Kadani | Provozovatel: Kulturní zařízení Kadaň | © 2008 - 2018 Kulturní zařízení Kadaň | tvorba stránek