Městské muzeum v Kadani - oficiální stránky
Mikulovická brána
Prohlídka města
Bašta
Radniční věž
Kadaňský hrad
Františkánský klášter
Domů
Novinky Stálé expozice Návštěvní doba a vstupné Historie objektu Fotogalerie Kontakt
Novinky ARCHEOklub Výstavy Přednášky a akce Archiv Akce pro návštěvníky Pro školy Publikace Historie muzea Odkazy Kontakt
Domů » Radniční věž » Historie objektu

Historie objektu

Historie radniční budovy v Kadani a její věže sahá do pozdního středověku. Patří mezi památky, které stále slouží stejnému účelu, pro který byly před mnoha věky postaveny.

Radnice vznikla někdy po polovině 14. století v patře městské tržnice na rohu náměstí a pozdější "Svatá" ulice (Heiligengasse - ulice Svatých). Nejpozději počátkem 16. století byla na nároží budovy postavena reprezentativní věž, která chránila vstup na schodiště do úředních prostor. Z ochozu věže bylo možno přehlédnout dění v celém městě, na jeho hradbách i v okolí.

Budova radnice se stavebně měnila uvnitř i navenek, jak si to žádaly potřeby nového rozdělení místností nebo i změny slohového cítění. Nejvíce patrnou změnu prodělala fasáda do ulice i do náměstí, která má od počátku 19. století klasicistní ráz, přičemž některé její formy vycházejí jistě i z barokních úprav ve 2. polovině předchozího věku. Mezi okny 1. a 2. patra v hlavním průčelí, které je obráceno do náměstí a jež dříve obsahovalo místnosti pro purkmistra a později starostu, lze spatřit čtveřici erbů. Tři z nich - zleva uherský, poté říšský císařský a následně český - reprezentují panovníka, čtvrtý již patří Kadani. Městský znak se opakuje i ve štítě obráceném do ulice.

V roce 1899 město zakoupilo sousední dům U Slunce na náměstí, aby napomohlo rozšíření prostor úřadu. Pod jeho klasicistní fasádou, zdobenou na štítě bustami a vedle nich na atice sochami čtvera ročních dob, se nacházejí renesanční nástěnné figurální malby. Není je sice možné spatřit, protože nejsou odkryty, ale renesanční tohoto původně středověkého domu prozrazuje alespo ň překrásný portál z červeného pískovce, zdobený sloupy a reliéfem s groteskami. Poslední velká oprava komplexu radničních budov, při níž byl k areálu radnice na jižní staně připojen další středověký objekt, tzv. Šlikův dům (jeden z nejstarších ve městě), se uskutečnila v roce 1991. Helmice (špičatá střecha) radniční věže s ochozem byla opravena na jaře 2014.

( C ) Městské muzeum v Kadani, Lukáš Gavenda

Kalendář akcí

Dnes je:
čtvrtek - 18. duben 2019
« duben - 2019 »
PO ÚT ST ČT PA SO NE
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930... ... ... ... ...

Připravované výstavy
a přednášky

Již připravujeme výstavy a přednášky ...
Oficiální stránky Městského muzea v Kadani | Provozovatel: Kulturní zařízení Kadaň | © 2008 - 2019 Kulturní zařízení Kadaň | tvorba stránek