Městské muzeum v Kadani - oficiální stránky
Mikulovická brána
Prohlídka města
Bašta
Radniční věž
Kadaňský hrad
Františkánský klášter
Domů
Novinky ARCHEOklub Výstavy Přednášky a akce Archiv Akce pro návštěvníky Pro školy Publikace Historie muzea Odkazy Kontakt

Městské muzeum v Kadani

Za gotikou Kadaňska a Chomutovska

Za gotikou Kadaňska a Chomutovska

Vloženo: 29. 03. 2014 v 08:45 - Konec: 29. 03. 2014 v 13:00 | Domů | Novinky

Na jaro 2014 připravujeme tři zájezdy muzeobusem. Cílem prvního v pořadí bude blízký Chomutov a tamní Oblastní muzeum.

» více
Otevři zahradu rajskou - Benediktini v srdci Evropy 800 - 1300

Otevři zahradu rajskou - Benediktini v srdci Evropy 800 - 1300

Domů | Novinky

Od listopadu 2014 do jara následujícího se bude na více místech v Praze konat výstava o řádu benediktinů. Nenechte si ji ujít! Co říci má i těm, kdo se zajímají o františkány - a nejen o kada ňské. Další informace získáte na stránkách

http://vystava-benediktini.cz/cz/main-page

Restaurování ve Františkánském klášteře v roce 2013

Domů | Novinky

Již desátým rokem probíhají soustavné restaurátorské práce na nástěnných malbách v objektu kláštera i kostela. Jakýmsi předstupněm se v roce 1997 stalo restaurování pozdně gotické fasády na malém rajském dvoře. Nedlouho poté přišel na řadu dřevěný malovaný strop v bývalém sekretariátu kláštera. Pochází pravděpodobně z konce 17. století. Místnost se dnes užívá jako muzejní výstavní sí ň. Po určité přestávce byla roku 2004 restaurována východní stěna klášterní studny s obrazem sv. Jana Kapistrána a také chodba se sklípkovou klenbou v patře klášterní budovy. Přidala se tehdy i rozsahem nevelká iluzivní malba za bývalým oltářem pro nemocné řeholní kněze na chodbě u sekretariátu. V kostele proběhly soustavné průzkumy předcházející odbornému zásahu na malbách Roušky Veroničiny a Mše sv. Š˜ehoře, které byly restaurovány v následujícím roce. Tehdy, od jara 2005 do jara 2006, se v klášteře pokračovalo na vnitřní výmalbě tří místností v patře východního křídla gotické kvadratury. Šlo o někdejší klášterní oratoř a kvardianát (obydlí představeného kláštera). Dnes tyto protory užívá muzeum jako součást stálé expozice o dějinách města. Spolu s těmito pracemi proběhly odkryvy a restauování na dvou jednotlivých menších plochách: na malbě s andělem a Jezulátkem v chodbě 1. patra a na výzdobě západního okna klášterní knihovny v přízemí. Stalo se tak proto, že stav obou výtvarných děl byl vyhodnocen jako havarijní. Kompletní odkryv a restaurování knihovny a přilehlé tzv. kaple nemocných následoval potom v roce 2006. S dalším rokem započaly soustavné čtyřleté práce v křížové chodbě, a to jejím východním (vstupním) křídlem. V roce 2008 následovalo křídlo jižní a v roce 2009 zbylá křídla západní a severní. Krček křížové chodby před klášterní sakristií a přilehlé malé schodiště do patra byl zpracován napřesrok. Jaro 2011 vneslo restaurování do nejkrásnějšího pozdně gotického prostoru kláštera, jakým je slavnostní sí ň se sklípkovou klenbou ve 2. patře. V první etapě došlo k sejmutí nepůvodních přemaleb a tmelení velkého množství trhlin. Druhá etapa v 1. polovině roku 2012 znamenala dokončení prací nezbytnou mírou retuší původní výborně dochované barevnosti. V téže době se započalo s odkryvy v kapli sv. Kateřiny Alexandrijské u jihovýchodního koutu křížové chodby. Práce tam byly dokončeny na podzim 2012. V klášterním kostele probíhaly soustavné odkryvy a restaurování nástěnných maleb od roku 2006. Začalo se u epištolní strany hlavního oltáře na jižní stěně a v dalších letech se pokračovalo k západu a podél vítězného oblouku na severní stěnu.

» více

Novinky se dočkaly odhalení

Kadaňský hrad | Novinky

Na první pohled se v roce 2013 v expozici na Kadaňském hradě neudálo nic nového. Ve skrytu muzejní pracovny a v depozitářích i ve skicáku a počítači architekta se však po celý rok intenzivně připravovala nová podoba stálé výstavy.

» více

Ruhe sanft, Liesl - Odpočívej sladce, Lízinko!

Vloženo: 07. 11. 2013 v 14:56 | Domů | Novinky

Ta slova se týkají Lízinky Grundové (1929 - 1930) a jejich stín uchovává rozbitá porcelánová tabulka ze hřbitova v zaniklé obci Doupov. Jde o jednu z nejnovějších akvizic našeho malého muzea.

» více

0

Radniční věž | Novinky

Bělostná pozdně gotická kráska vévodí panoramatu královského města Kadaně od počátku 16. století. Od jara do podzimu se otevírá návštěvníkům, aby se mohli podívat do kaple v jejím 1. patře a pokochat se pohledem do kraje z věžního ochozu. Cestou se pak s nimi rozdělí o nejednu zajímavost. Před vstupem zvažte své fyzické možnosti a vhodnost obuvi, neboť výstup na ochoz po strmém točitém schodišti je patřičně namáhavý.

Rozšíření výstavy o klášterní lékárně

Vloženo: 31. 07. 2013 v 17:01 | Františkánský klášter | Novinky

Křivule, alembik a repositorium na léčivé drogy, aneb co vařily usměvavé alžbětinky?

» více

Muzejní noc 2013 na Kadaňském hradě

Kadaňský hrad | Novinky

V sobotu 8. června 2013 mohli zájemci navštívit Kadaňský hrad poněkud jinak, než obvykle. Postaral se o to zejména minnesänger Heinrich v podání Jindřicha Domanji, který doprovodil návštěvníky hradní expozicí a přidal i nejednu středověkou píse ň. Jiří Nebeský přednášel verše krále Václava II. nebo Hynka Minsterberského z Poděbrad, kteří Kadaňský hrad ve 13. a v 15. století navštívili. Ještě před zahájením prohlídek se pořádal turnaj ve stolních hrách, ke kterému každý účastník dostal rytířský glejt. Vítězkou se stala rytířka Eva z Ústí.

Kalendář akcí

Dnes je:
neděle - 16. prosinec 2018
« prosinec - 2018 »
PO ÚT ST ČT PA SO NE
...............12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31... ... ... ... ... ...

Připravované výstavy
a přednášky

Již připravujeme výstavy a přednášky ...
Oficiální stránky Městského muzea v Kadani | Provozovatel: Kulturní zařízení Kadaň | © 2008 - 2018 Kulturní zařízení Kadaň | tvorba stránek