Jedenáctá restaurátorská sezóna se ponese ve znamení dokončování prací na výmalbě presbytáře klášterního kostela v péči Restaurátorské školy malířské prof. Karla Strettiho Akademie výtvarných umění v Praze (zhruba červenec - listopad 2014) a pokračování obnovy refektáře, kde se práce budou soustředit zejména na dřevěné prvky obložení stěn a parapetů, včetně lavice a podlahy (asi červen - srpen 2014). Po dobu uvedených prací bude refektáře nepřístupný veřejnosti. Věříme, že omezení pochopíte.
Ještě jedno restaurování je s budovou kláštera pro roky 2014 a 2015 spojeno, ačkoliv se netýká jejího původního vybavení. Biskupství litoměřické se ve spolupráci s Š˜ímskokatolickou farností v Kadani rozhodlo na základě neformálních rozhovorů proběhlých v našem muzeu podrobit průzkumu a celkovému restaurování gotickou sochu JežÚe Krista na kříži, která v posledních deseti letech zdobila čelní stěnu refektáře. Toto její umístění v prostředí kada ňského kláštera františkánů sice nemělo žádný historický základ, ale hodnotově a esteticky dotvářelo prostředí tamní jídelny, kam obecně zobrazení Spasitele patří. Původní krucifix z počátku 16. století se totiž asi od roku 1950 nachází ve sbírkách Národní galerie v Praze. Prázdné místo bylo třeba se zahájením muzejního provozu kláštera v roce 2004 doplnit. K řešení této věci se tehdy přidalo i lokální muzejní hledisko, neboť nově umístěný krucifix je nejstarší sochou, kterou v Kadani máme. Podle historičky umění Michaely Ottové byla vyřezána kolem polovny 15. století. Snad pochází z kostela Stětí sv. Jana Křtitele, kde byla do 2. poloviny 20. století naposledy liturgicky užívána. Plánovaný restaurátorský průzkum proto jistě upřesní naše poněkud útržkovité poznání minulosti této významné kulturní památky. Socha byla z kláštera převezena na biskupství do Litoměřic 6. května 2014, její předpokládaný návrat v restaurované podobě zpět do Kadaně se uskuteční nejspÚe v létě 2015. O průběhu či výsledcích odborného zásahu budeme po dohodě s biskupstvím a restaurátorkou Evou Votočkovou v nazralém čase rádi informovat.
Na jaro 2014 připravujeme tři zájezdy muzeobusem. Cílem prvního v pořadí bude blízký Chomutov a tamní Oblastní muzeum.
» víceOd listopadu 2014 do jara následujícího se bude na více místech v Praze konat výstava o řádu benediktinů. Nenechte si ji ujít! Co říci má i těm, kdo se zajímají o františkány - a nejen o kada ňské. Další informace získáte na stránkách
http://vystava-benediktini.cz/cz/main-page
Již desátým rokem probíhají soustavné restaurátorské práce na nástěnných malbách v objektu kláštera i kostela. Jakýmsi předstupněm se v roce 1997 stalo restaurování pozdně gotické fasády na malém rajském dvoře. Nedlouho poté přišel na řadu dřevěný malovaný strop v bývalém sekretariátu kláštera. Pochází pravděpodobně z konce 17. století. Místnost se dnes užívá jako muzejní výstavní sí ň. Po určité přestávce byla roku 2004 restaurována východní stěna klášterní studny s obrazem sv. Jana Kapistrána a také chodba se sklípkovou klenbou v patře klášterní budovy. Přidala se tehdy i rozsahem nevelká iluzivní malba za bývalým oltářem pro nemocné řeholní kněze na chodbě u sekretariátu. V kostele proběhly soustavné průzkumy předcházející odbornému zásahu na malbách Roušky Veroničiny a Mše sv. Š˜ehoře, které byly restaurovány v následujícím roce. Tehdy, od jara 2005 do jara 2006, se v klášteře pokračovalo na vnitřní výmalbě tří místností v patře východního křídla gotické kvadratury. Šlo o někdejší klášterní oratoř a kvardianát (obydlí představeného kláštera). Dnes tyto protory užívá muzeum jako součást stálé expozice o dějinách města. Spolu s těmito pracemi proběhly odkryvy a restauování na dvou jednotlivých menších plochách: na malbě s andělem a Jezulátkem v chodbě 1. patra a na výzdobě západního okna klášterní knihovny v přízemí. Stalo se tak proto, že stav obou výtvarných děl byl vyhodnocen jako havarijní. Kompletní odkryv a restaurování knihovny a přilehlé tzv. kaple nemocných následoval potom v roce 2006. S dalším rokem započaly soustavné čtyřleté práce v křížové chodbě, a to jejím východním (vstupním) křídlem. V roce 2008 následovalo křídlo jižní a v roce 2009 zbylá křídla západní a severní. Krček křížové chodby před klášterní sakristií a přilehlé malé schodiště do patra byl zpracován napřesrok. Jaro 2011 vneslo restaurování do nejkrásnějšího pozdně gotického prostoru kláštera, jakým je slavnostní sí ň se sklípkovou klenbou ve 2. patře. V první etapě došlo k sejmutí nepůvodních přemaleb a tmelení velkého množství trhlin. Druhá etapa v 1. polovině roku 2012 znamenala dokončení prací nezbytnou mírou retuší původní výborně dochované barevnosti. V téže době se započalo s odkryvy v kapli sv. Kateřiny Alexandrijské u jihovýchodního koutu křížové chodby. Práce tam byly dokončeny na podzim 2012. V klášterním kostele probíhaly soustavné odkryvy a restaurování nástěnných maleb od roku 2006. Začalo se u epištolní strany hlavního oltáře na jižní stěně a v dalších letech se pokračovalo k západu a podél vítězného oblouku na severní stěnu.
» víceNa první pohled se v roce 2013 v expozici na Kadaňském hradě neudálo nic nového. Ve skrytu muzejní pracovny a v depozitářích i ve skicáku a počítači architekta se však po celý rok intenzivně připravovala nová podoba stálé výstavy.
» víceTa slova se týkají Lízinky Grundové (1929 - 1930) a jejich stín uchovává rozbitá porcelánová tabulka ze hřbitova v zaniklé obci Doupov. Jde o jednu z nejnovějších akvizic našeho malého muzea.
» víceBělostná pozdně gotická kráska vévodí panoramatu královského města Kadaně od počátku 16. století. Od jara do podzimu se otevírá návštěvníkům, aby se mohli podívat do kaple v jejím 1. patře a pokochat se pohledem do kraje z věžního ochozu. Cestou se pak s nimi rozdělí o nejednu zajímavost. Před vstupem zvažte své fyzické možnosti a vhodnost obuvi, neboť výstup na ochoz po strmém točitém schodišti je patřičně namáhavý.
Křivule, alembik a repositorium na léčivé drogy, aneb co vařily usměvavé alžbětinky?
» více