Husité v severozápadních Čechách roku 1421

ZizkaKHA3
přednáška o husitských taženích na severozápadě a živý obraz

Husité v severozápadních Čechách roku 1421

V pátek 7. ledna se od 18 hodin v refektáři františkánského kláštera uskuteční přednáška Mgr. Jiřího Šlajsny o husitských taženích na severozápadě Čech s názvem Husité v severozápadních Čechách roku 1421.


Žižka před Kutnou Horou

Na přednášku poté v sobotu 8. ledna od 15 hodin naváže ve františkánské zahradě živý obraz, který připomene pokračování druhé křížové výpravy do Čech (v první fázi výpravy roku 1421 dobyli křižáci Kadaň), při které v lednu 1422 husité pod velením Jana Žižky porazili vojsko císaře Zikmunda v lednu 1422 nedaleko Kutné Hory. Rozměrný obraz od Adolfa Liebschera (1857 – 1919) z roku 1889 s tímto námětem visí dnes v Galerii Felixe Jeneweina ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře. Ve spolupráci se Sdružením Liebscher se pokusíme připomenout významnou událost naší historie, která měla přímý vliv i na dějiny našeho města. Vítáni jsou i další dobrovolníci, zejména ti s vlastním cepem nebo řemdihem. :-) 

Jak věděl již Jára Cimrman, živé obrazy mají tu přednost, že se při nich může umělecky uplatnit i člověk bez sebemenšího výtvarného talentu. Ve své době byly živé velmi oblíbenou zábavou, organizoval je ve spolupráci se Sokoly například Alfons Mucha. Jeho Přemysl Oráč orající s voly, živý obraz plující na vorech na Vltavě uprostřed Prahy, se stal doslova živou legendou. Zápis do historie překazila až bouřka, která zahnala vory i s voly na jez nedaleko Karlova mostu...Vytvořeno 4.1.2022 12:16:21 | přečteno 346x | petr.liebscher
load