Kdo jsme?

KZK Kadan 3radky RGB barevne

Jsme příspěvková organizace, která se stará o kulturní a společenský život v našem krásném městě.


Naším cílem je co nejvíce a co nejrozmanitěji rozvíjet umělecké aktivity v Kadani tak, aby byla i nadále živým a vyhledávaným kulturním centrem v širokém okolí. Provozujeme mnohé kulturní objekty, ale snažíme se umění přinášet i do veřejného prostoru a s jeho pomocí oživovat město a stmelovat jeho obyvatele.

Hudba

Pořádáme koncerty nejrůznějších hudebních žánrů. Dáváme prostor místním mladým umělcům, kadaňským stálicím, ale také etablovaným a uznávaným hvězdám z Česka i ze zahraničí. Do Kadaně tak na koncerty míří jak virtuosové z oblasti vážné hudby, kteří vystupují nejčastěji v kostelíku Stětí sv. Jana Křtitele, tak populární kapely, na něž se sjíždí lidé z celého kraje. Větší koncerty pořádáme jak ve vnitřních prostorách Orfea či KD Střelnice, tak pod širým nebem v AmFíku, františkánských zahradách či na veřejných prostranstvích. Ke koncertům především vážné hudby si čas od času „vypůjčíme“ od kadaňské farnosti také děkanský kostel Povýšení sv. Kříže na náměstí a kostel Stětí sv. Jana Křtitele na Špitálském předměstí. Prostor se však snažíme dávat všem směrům, a to především prostřednictvím koncertů v Cavern klubu, kde vystupují jak čeští, tak i špičkoví zahraniční interpreti nejrůznějších žánrů od jazzu přes blues až po alternativní hudební scénu.

Divadlo

Oslovujeme přední česká divadla, aby do Kadaně přivážela svá nejlepší představení a diváci měli možnost naživo vidět herecké hvězdy, které mnohdy znají z televizních obrazovek. Podporujeme také ochotnické divadelní spolky včetně místního divadla Navenek. Zároveň myslíme i na naše nejmenší diváky a pravidelně hrajeme také představení pro děti.

Výstavy

Nedílnou součástí kulturního života v Kadani jsou rovněž výstavy. V současné době provozujeme dvě galerie. V galerii Josefa Lieslera vystavují svá díla nejen malíři a fotografové, ale také sochaři a další umělci. Umění pak přinášíme do veřejného prostoru také na Studentském náměstí, kde provozujeme open air Galerii pod širým nebem.

Společenské události a slavnosti

Ke Kadani neodmyslitelně patří také velké či menší slavnosti, jako je Císařský den, vinobraní, pivní slavnosti, masopust a další příležitosti k tomu, aby se občané společně potkávali a vzájemně poznávali. Kromě nich pořádáme také trhy a jarmarky s regionálním zbožím, plesy či taneční kurzy pro mládež i dospělé. Ale také večery pro seniory, vzdělávání na univerzitě třetího věku či programy pro děti, jako jsou Narozeniny Maxipsa Fíka, besedy, dílničky a další.

Muzeum

Pečujeme samozřejmě také o kadaňské perly – historické památky. Do naší organizační struktury patří také městské muzeum a jeho objekty, v nichž zajišťujeme prohlídky s erudovanými průvodci, ale také nejrůznější přednášky a vzdělávací aktivity. Pořádáme také programy či workshopy pro školní skupiny. Kromě toho organizujeme takzvané muzeobusy, tedy zájezdy na zajímavá historická místa s našimi průvodci.

Městské muzeum Kadaň

Turisté

Do naší agendy tak spadá také péče o turisty a návštěvníky Kadaně. Zřizujeme Turistické informační centrum jako místo, kde návštěvníci naleznou všechny potřebné informace o městě, ale také nejrůznější suvenýry či lokální produkty. Podporujeme také zdravý pohyb a zapůjčujeme místním i přespolním jízdní kola či elektrokola. V informačním centru zároveň prodáváme vstupenky na kulturní akce.

Knihovna

Protože ke kultivaci ducha našich obyvatel přispívá také literatura, provozujeme městskou knihovnu a její pobočku, kde neustále rozšiřujeme portfolio čtiva jak o klasické tituly, tak knihy regionálních autorů. Obzory našeho čtenářstva se zároveň snažíme rozšiřovat na besedách s názvem Večery ve věži, kam zveme spisovatele, ale i cestovatele a další osobnosti veřejného života, s nimiž se tak posluchači mohou setkat a položit jim otázky, na něž by rádi znali odpověď.

Věda

Prostor se snažíme dát také rozvoji vědy prostřednictvím odborné konference Kirwitzerův den, přednášek akademiků či praktických ukázek, jako je pozorování hvězd s astronomy, a další.

Vytvořeno 12.4.2021 11:20:47 | přečteno 611x | tana
load